Graj z zasadami

Aktywne spędzanie czasu Aktywność
Nauka zabawy z innymi to ważna część dorastania. Ale co jeśli dziecko nie chce czekać na swoją kolej lub oszukuje w czasie zabawy? Oto jak nauczyć je bawić się dobrze z innymi.
Graj z zasadami

Ponieważ trzymanie się skomplikowanych zasad może sprawiać dzieciom trudności, warto czasem trochę je uprościć, jeśli zabawa jest zbyt trudna. Na przykład jeśli gracie w „Węże i drabiny”, wspinajcie się po drabinach, ale zapomnicie o wężach! Zaangażuj swoją pociechę w ustalanie zasad i wytłumacz, że opanowanie reguł każdej gry wymaga czasu i że trzeba być cierpliwym.
Wybieraj gry i zabawy, które dobrze pasują do osobowości Twojego dziecka. Jeśli Twój maluch zbytnio się ekscytuje podczas gier z elementem rywalizacji albo nie lubi przegrywać, spróbujcie zabaw polegających na współpracy, możecie na przykład wspólnie utrzymywać balonik w powietrzu.
Wyjaśnij, że od wygrywania ważniejsze jest, żeby zrozumieć zasady i grać uczciwie. Oglądając gry i zabawy w telewizji podkreślaj, że wszyscy gracze muszą przestrzegać zasad, bo inaczej zabawa się nie uda.
Wiele dzieci lepiej się czuje, gdy przegra z dorosłym niż z innym dzieckiem. Gdy gracie razem i przegrasz, możesz powiedzieć: „Udało Ci się mnie pokonać! Ale dobrze się bawiliśmy, więc nic nie szkodzi. A teraz podajmy sobie ręce i zagrajmy jeszcze raz.” Starsze dzieci w trakcie zabawy mogą dawać dobry przykład.
Nie zapominaj chwalić maluchy, kiedy zrobią coś dobrze!

Jeśli chodzi o zasady, zawsze jest jakiś opór. Zabawy i gry na dworze to twój najlepszy sprzymierzeniec w nauce pracy zespołowej.

Zrób własny plaster

Zrób własny plaster

Dowiedz się więcej
Ratunku! Moje dziecko nie lubi sportu!

Ratunku! Moje dziecko nie lubi sportu!

Dowiedz się więcej