Kiedy moje dziecko powinno zacząć używać widelca i łyżki?

Nauka jedzenia Prawidłowa dieta
W końcu udało Ci się przebrnąć przez bałagan związany z uczeniem swojego przedszkolaka jedzenia palcami. Uff! Kiedy - i jak - powinniście przejść do używania widelca i łyżki?
Kiedy moje dziecko powinno zacząć używać widelca i łyżki?

Kiedy dzieci zaczną próbować jedzenia podobnego do Twojego – zazwyczaj w wieku około 2 lat – czas na naukę korzystania z widelca i łyżki.
Kup plastikowe sztućce dla przedszkolaków, z dużymi uchwytami. Zacznij od miękkich potraw, takich jak ziemniaki czy omlety. Wybieraj jedzenie, które jest lekko lepkie zamiast tego, które łatwo się ślizga – groszek możesz zachować na później!
Jedz ze swoimi dziećmi i wolnymi, dokładnymi ruchami pokaż im, jak prawidłowo używać widelca i łyżki. Nie oczekuj, że od razu złapią, o co chodzi, i nie zapomnij powtarzać, jak świetnie im idzie (nawet jeśli idzie im słabo). Przygotuj się na trochę bałaganu na początku – białe ubrania będą stosowniejsze na inną okazję – i przygotuj coś do wytarcia podłogi.
Minie chwila, zanim umiejętności Twojego dziecka będą idealne, ale przy odrobinie wytrwałości już wkrótce więcej jedzenia będzie trafiało do buzi niż na podłogę. Powodzenia!

Nauka jedzenia sztućcami zajmie dziecku trochę czasu, więc nie naciskaj na nie za bardzo, podchodź realistycznie do postępów i nagradzaj codziennie osiągnięcia.

Zaprojektuj własne podkładki

Zaprojektuj własne podkładki

Dowiedz się więcej
Witamina D i wapń – zgrany duet dla mocnych kości

Witamina D i wapń – zgrany duet dla mocnych kości

Dowiedz się więcej