Dlaczego moje dzieci się nie dogadują?

Zdobywanie nowych przyjaciół Zawieranie przyjaźni
Awantury i kłótnie pomiędzy dziećmi mogą być stresujące. Ale możesz pomóc swoim dzieciom wynieść naukę nawet z tych sytuacji - dowiedzą się o swoich mocnych i słabych stronach oraz o tym, że dorastanie wymaga kompromisu. Oto kilka strategii, które mogą Ci pomóc.
Dlaczego moje dzieci się nie dogadują?

Zwróć uwagę na swoje dzieci: O co się kłócą i które zaczyna? Czy kłócą się o określonej porze? Ta wiedza może Ci pomóc ukrócić kłótnie. Jeżeli maluchy kłócą się przed posiłkiem, spróbuj karmić je wcześniej. Można też wprowadzić „ciche chwile”, kiedy wspólnie oglądacie telewizję albo czytacie. Bądź wyrozumiały, kiedy się kłócą. Mów np. „Widzę, że oboje się złościcie”. Spokojnie wysłuchaj obu stron i zastosuj praktyczne rozwiązanie. Jeśli np. Twoje dzieci kłócą się o to, kto się dłużej bawi którąś z zabawek, użyj timera, żeby sprawiedliwie odmierzyć czas. Spróbuj nauczyć je negocjować. Pogratuluj, kiedy dobrze się dogadują. Jeżeli jednak dzieci będą próbowały się krzywdzić, natychmiast interweniuj. Pokaż im, jak można bezpiecznie wyrażać złość, rysując lub pisząc o tym, co czują. Skup się na pocieszeniu pokrzywdzonego dziecka w taki sposób, by nie stawać po jego stronie przeciwko dziecku, które użyło przemocy. Daj im czas – w końcu nauczą się dogadywać!
 

Jeśli Twoje dzieci się kłócą, najlepszym sposobem jest często zapytanie ich, co byłoby najlepszym rozwiązaniem. Spróbuj!

Bransoletki przyjaźni z przedszkolakami

Bransoletki przyjaźni z przedszkolakami

Dowiedz się więcej
Pomóż dziecku znaleźć przyjaciół

Pomóż dziecku znaleźć przyjaciół

Dowiedz się więcej