Jak pokonać lęk separacyjny?

Przezwyciężanie strachu Przezwyciężanie lęków
Jesteś centrum świata swojego dziecka, więc naturalne jest, że jest ono niespokojne pierwszego dnia w przedszkolu lub z nową opiekunką. Oto kilka pomysłów, jak możesz mu pomóc.
Jak pokonać lęk separacyjny?

Przyzwyczaj je do spędzania czasu z zaufanymi opiekunami – na początku przez krótki czas.
Niech Wasze pożegnania będą krótkie i radosne. Jeżeli będziesz robić z tego wielką sprawę, dzieci pomyślą, że rozstanie Cię martwi, a to w niczym nie pomoże. Nie ociągaj się i nie odwracaj, nawet jeżeli będzie im się zbierać na płacz.
Zapewnij je, że wrócisz tak, żeby zrozumiały, np. „Wrócę po Twojej drzemce” lub „Będę z powrotem zanim usiądziesz do obiadu”. Nie spóźniaj się!
Nie próbuj się wymknąć ukradkiem, nawet jeśli wiesz, że przedszkolaka będzie trzeba oderwać praktycznie siłą. Dziecko musi móc Ci zaufać. Jeżeli czuje, że w każdej chwili możesz zniknąć, będzie się bało jeszcze bardziej.
Dobrym pomysłem może być prosty rytuał, np. powiedzonko w stylu „Cześć i czołem – kluski z rosołem” albo całus i przybicie piątki.
Zaplanuj czas, który spędzisz sam na sam z dzieckiem i powiedz mu o tym. „Kiedy wrócę/jutro/w weekend pooglądamy razem telewizję albo upieczemy ciastka."

Najlepszy sposób na radzenie sobie z lekiem separacyjnego to trening. Postaraj się, żeby dzieci spędzały czas z innymi krewnymi albo przyjaciółmi i stopniowo uczyły sobie z tym radzić

Słodkie sny z Przyjaznym Duszkiem

Słodkie sny z Przyjaznym Duszkiem

Dowiedz się więcej
Pomóż dzieciom przygotować się do przeprowadzki

Pomóż dzieciom przygotować się do przeprowadzki

Dowiedz się więcej