Jak sprawić, żeby dziecko opowiedziało ci o swoim dniu

Wyrażanie siebie Wyrażanie siebie
"Co robiłeś dzisiaj w szkole synu?" "Nie wiem..w sumie to nic." Brzmi znajomo? Frustrujące, prawda? Oto jak możesz pomóc swemu dziecku opowiedzieć o swoim dniu.
Jak sprawić, żeby dziecko opowiedziało ci o swoim dniu

Cały dzień poza domem jest męczący dla każdego – a co dopiero, jeśli cały dzień spędziło się na nauce. Dobrze jest dać swojemu dziecku trochę odpoczynku po powrocie do domu, bo na pewno będzie zmęczone. Spróbujecie później.
Pamiętaj też, żeby zadawać szczegółowe, ale otwarte pytania: „Jaka była najfajniejsza rzecz, która zdarzyła się dziś w szkole?” albo „ Opowiedz mi o jednej rzeczy, jakiej się dziś nauczyłeś”. Unikaj pytań, na które można odpowiedzieć jednym słowem, takim jak „OK” albo „w porządku”. Jeśli Twoje dzieci przyniosą do domu prace plastyczne lub zadania domowe, użyj ich jako tematów do rozmowy. Na przykład: „To fantastyczny rysunek. Skąd Ci przyszedł do głowy taki znakomity pomysł?” Możesz zadać też kolejne pytania: skąd pomysł na takie kolory i którzy koledzy są na rysunku?
Najpierw opowiedz o tym, jak tobie minął dzień. Na przykład: „Poszłam rano na zakupy, potem zjadłam obiad z tatą i odwiedziłam babcię przed odebraniem Cię ze szkoły. Jak minął Twój dzień?”.
Słuchaj. Nie przerywaj zbyt często, nawet jeśli wolałabyś posłuchać o lekcjach, a nie o tym, co ktoś powiedział na przerwie!

Terminy, pośpiech i natłok pracy nie sprzyjają zdrowej komunikacji. Zaplanuj tę chwilę rozmowy z dzieckiem i czerp z niej przyjemność, tak żebyście mogli z uwagą słuchać się nawzajem.

Gdzie dziś jest Danonek?

Gdzie dziś jest Danonek?

Dowiedz się więcej
Pomóż dzieciom przygotować się do przeprowadzki

Pomóż dzieciom przygotować się do przeprowadzki

Dowiedz się więcej