Pomóż dziecku znaleźć przyjaciół

Zdobywanie nowych przyjaciół Zawieranie przyjaźni
Dzieci rodzą się jako istoty społeczne, ale niektóre z nich trudniej nawiązują przyjaźnie. Oto kilka porad, co możesz zrobić, aby mieć pewność, że Twój maluch będzie zapraszany na prawie każde przyjęcie urodzinowe.
Pomóż dziecku znaleźć przyjaciół

Ucz swoje dzieci empatii, zabierając je ze sobą, gdy pomagasz sąsiadom przy majsterkowaniu albo obowiązkach domowych. Podkreślaj, jakie wspaniałe uczucie wywołuje zrobienie czegoś miłego dla drugiej osoby.
Umawiaj się z innymi rodzicami na krótkie spotkania i zabawy z innymi dziećmi. Zaplanuj zajęcia takie jak pieczenie czy spacer w parku, żeby uniknąć irytującego chóru „Nudzi mi się!”. Jeżeli będą się grzecznie bawić, ponownie zaproś te same dzieci.
Pochwal swoje dzieci, jeśli podzielą się zabawkami albo zrobią dla innego dziecka coś miłego: „Zuzia na pewno było miło, że dostała od Ciebie ciasteczko!”. Kiedy robią coś nie tak, zwracaj im uwagę delikatnie: „Myślę, że musiało jej być smutno, że nie chcesz się z nią bawić”.
Daj swoim dzieciom wciągnąć się w najnowszą modę, nawet jeśli nie przypada Ci do gustu. Pozwól im oglądać szalone kreskówki, które oglądają wszystkie inne dzieci, albo zbierać plastikowe figurki czy karty. Będą miały o czym rozmawiać i czym cieszyć się z przyjaciółmi.

Jeśli Twoje dziecko jest nieśmiałe, nie mów przy nim przepraszającym tonem: "On jest nieśmiały". W nieśmiałości nie ma nic złego. Najważniejsze, żeby dziecko miało wiele okazji do poznawania innych dzieci i nawiązywania przyjaźni.

Hen w górę! Zrób domowe kartki baloniki!

Hen w górę! Zrób domowe kartki baloniki!

Dowiedz się więcej
Dlaczego moje dzieci się nie dogadują?

Dlaczego moje dzieci się nie dogadują?

Dowiedz się więcej