Zachęcanie dzieci do kreatywności

Kreatywność Twórcze myślenie
Wszystkie dzieci mają potencjał do bycia kreatywnymi - ale jak możesz im pomóc odnaleźć ich ukryte talenty? Oto kilka sugestii.
Zachęcanie dzieci do kreatywności

Trzymaj stare kartony, farbę, brokat, klej, papier i inne podobne przedmioty w jednym pudełku. Zachęcaj swoją pociechę, żeby korzystało z niego i tworzyło. Jeśli możesz, wyznacz „brudny kącik” (na przykład w garażu lub na strychu).
Chodźcie całą rodziną do muzeum i do galerii. Jeśli będą to krótkie wizyty, to wcale nie muszą być muzea dla dzieci – wystawy sztuki współczesnej i rzeźby to dobry punkt wyjścia. Wiele galerii organizuje specjalne wycieczki dla dzieci lub zabawy w „poszukiwanie skarbu”, w których dzieci muszą na przykład znaleźć obraz z czerwonym kapeluszem. Kup pocztówki z reprodukcjami obrazów, które wam się najbardziej spodobają. Zachęć pociechę, żeby spróbowała je w domu narysować. Proste, żywe obrazy sprawdzą się świetnie.
Kup dziecku tani aparat, żeby mogło robić zdjęcia w czasie weekendu. Zdziwisz się, co potrafią zrobić! Wydrukuj zdjęcia i zróbcie z nich kolaż, albo zgraj je do komputera i zróbcie wirtualny kolaż. Dzieci świetnie się bawią, korzystając z prostych aplikacji do edycji zdjęć.
 

Kreatywność to zdolność do myślenia w niekonwencjonalny sposób. Kreatywność ułatwia rozwiązywanie problemów, znajdowanie innowacyjnych rozwiązań i radzenie sobie w nowych, niecodziennych sytuacjach. Należy zapewnić swoim dzieciom możliwość do wyrażenia ich zdolności, a także kształtowania niezależnego, oryginalnego postępowania, ponieważ dzieci nakłaniane do kreatywnego myślenia nabywają w ten sposób wiarę we własne siły i motywację. To wspaniały dar, który możesz im zaoferować!

Czym się zajmujesz? Nauka o zawodach

Czym się zajmujesz? Nauka o zawodach

Dowiedz się więcej
Bohaterowie Toy Story 4 na opakowaniach Danonków

Bohaterowie Toy Story 4 na opakowaniach Danonków

Dowiedz się więcej