Strona główna
Previous activity

Zawiąż sznurowadła i już się o nie nie potykaj!

Next activity
Odpoczynek i sen
Odpoczynek i sen
 • Rękodzieło i rysowanie
  Rękodzieło i rysowanie
 • duration
  30 min
 • W domu
  W domu
 • years
  4-6 lat
 • heart
  3 / 5

Wykorzystaj to ćwiczenie do rozwijania samodzielności dziecka - i przyspieszania całego procesu - przez nauczenie go wiązania sznurowadeł. Wykonując tę czynność stwórzcie razem listę powodów, dla których wiążemy buty i co może się stać, jeśli tego nie zrobimy.

Zawiąż sznurowadła i już się o nie nie potykaj!
Zawiąż sznurowadła i już się o nie nie potykaj!

Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza! Żeby łatwo nauczyć się wiązania butów, potrzebne będą:

- kawałek sztywnego kartonu

- buty

- markery albo farby

- trochę brokatu (nieobowiązkowo)

- sznurowadła

- ostry przedmiot, którym dorosły zrobi dziurki

 

Krok 1: Na kartonie narysuj parę butów widzianą z góry, naturalnej wielkości. Żeby wszystko się udało, karton musi być bardzo sztywny. Pokoloruj buty flamastrami, kredkami albo farbami. Możesz też wykorzystać stare buty, które można pomalować farbami i brokatem.

Krok 2: Ostrym narzędziem zróbcie dziurki w miejscach, gdzie powinny przechodzić sznurówki (to zadanie dla dorosłego!), potem wspólnie przeciągnijcie sznurówki przez dziurki. Jeśli chcecie, wykorzystajcie kolorowe sznurówki.

Krok 3: Teraz czeka Was najważniejsza część: Poćwiczcie wiązanie sznurówek na kokardkę. Dorośli powinni pokazać kilka razy jak to zrobić, demonstrując kolejno każdy krok, zanim dziecko spróbuje samodzielnie.

Krok 4: Jak już załapiecie, o co chodzi, wyjmijcie kilka różnych par butów i je wymieszajcie. Wyzwanie polega na połączeniu buty w pary i zawiązaniu sznurówek w każdej z nich tak ładnie, jak się uda.

Krok 5: Wspólnie zróbcie listę powodów, dla których musimy wiązać sznurówki, i  napiszcie, co się stanie, jeśli tego nie zrobimy!

Stwórz swój dziennik rodziny
Wydrukuj

Masz jeszcze chęć na zabawę? Odkryj mnóstwo innych aktywności!