Poprzednie zajęcie

Album z uczuciami Danonka

Następne zajęcie
Wyrażanie siebie Wyrażanie siebie
 • Rękodzieło i rysowanie
  Rękodzieło i rysowanie
 • duration
  30 min
 • W domu
  W domu
 • years
  4-6 lat
 • heart
  5 / 5

Dzieci często nie wiedzą jak wyrazić emocje, które odczuwają. A tylko spróbujcie dogadać się ze złym i zdenerwowanym czterolatkiem! Oto ciekawy sposób wyjaśnienia różnych uczuć i tego jak zmienia się z minuty na minutę.

Album z uczuciami Danonka
Album z uczuciami Danonka

Potrzebujesz:
- białego papieru
- kredek
- zszywacza

Oto zalecenia, które należy przeczytać dziecku...
 

 

Krok 1: Zanim zaczniecie przygotowywać „tabelkę uczuć”, porozmawiajcie o tym, jakie rodzaje uczuć znacie. Ile udało się Wam wymienić?
 

Krok 2: Na oddzielnych kartkach narysujcie Danonka z miną, która pasuje do każdego uczucia. Jak wygląda Danonek, kiedy jest smutny? A kiedy jest szczęśliwy? Albo zaskoczony? Albo kiedy się złości? Pokolorujcie rysunki, a potem zszyjcie strony razem, żeby łatwo je było przekładać.
 

Krok 3: Używajcie takiej ściągawki, żeby rozmawiać o uczuciach. Pewnie nie warto jej wyciągać w trakcie awantury, ale jak już emocje opadną, można ją wykorzystać, żeby porozmawiać o tym, co się wydarzyło i jak dzieci przechodzą od jednego uczucia-miny do drugiego. Prześledźcie zmianę: od złości, przez smutek, do radości. Nazywanie uczuć pomaga dzieciom je zrozumieć. A wiedząc, że uczucia się zmieniają i mijają, dzieci poczują, że mają więcej kontroli.

 

Nadal masz ochotę na zabawę? Odkryj mnóstwo innych aktywności!