Poprzednie zajęcie

„Bum, bęc, bam” – zabawy rytmem

Następne zajęcie
Twórcze myślenie Twórcze myślenie
 • Występy
  Występy
 • duration
  15 min
 • W domu
  W domu
 • years
  3-6 lat
 • heart
  5 / 5

Czy wiesz, że samodzielność przejawia się także w umiejętności słuchania i odtwarzania dźwięków? Podsuń swoim dzieciom prosty rytm do zagrania i pozwól im odtworzyć go na „domowych” instrumentach perkusyjnych. Potem możecie zamienić się rolami - dzieci będą wymyślać własne rytmy, a Ty je będziesz powtarzać.

„Bum, bęc, bam” – zabawy rytmem
„Bum, bęc, bam” – zabawy rytmem

Jedyne, czego potrzebujesz, to:
- mały metalowy rondel
- plastikowy kubeczek
- szklany słoik
- mała butelka z różnymi ziarnami w środku
- drewniana łyżka
- karton
- nożyczki
- flamastry

Oto zalecenia, które należy przeczytać dziecku...

zabawy rytmem - krok 1

Krok 1: Z pomocą mamy lub taty stwórz własne karty rytmu. Wytnijcie z kartonu prostokąty i na każdym narysuj ułożone w rzędzie, w dowolnej kolejności „domowe” instrumenty, takie jak: garnek, kubek, butelka czy słoik. Postaraj się, aby instrumenty były narysowane w różnej kolejności na każdej z kart.

zabawy rytmem - krok 2

Krok 2: Postaw „prawdziwe” instrumenty na stole i ustaw je w rzędzie przed sobą. Usiądź wygodnie.

zabawy rytmem - krok 3

Krok 3: Wybierz jedną z kart, a potem zacznij grać na instrumentach, uderzając w nie drewnianą łyżką w takiej kolejności, jaka jest pokazana na wybranej przez Ciebie karcie. Wystukuj rytm powoli, potem szybko, a później znów wolniej. Potem wszystko zależy od Ciebie! Czy czujesz rytm? A może gdzieś w Tobie czai się piosenka? Zaczynasz grać coraz pewniej. A może spróbuj wystukać rytm swojego ulubionego utworu? Spróbuj jeszcze raz, najpierw grając cicho, a potem głośno. Co za wspaniałe brzmienie!

zabawy rytmem - krok 4

Krok 4: Poproś rodziców, by wymyślili serię rytmów, a Ty zapamiętaj je i odtwórz. Możecie też zamienić role – Ty wymyślisz własne rytmy, a Twoi rodzice będą starali się ją powtórzyć. Dobrym pomysłem jest nagranie Twojego występu. Rodzicie mogą to zrobić smartfonem.

Nadal masz ochotę na zabawę? Odkryj mnóstwo innych aktywności!