Poprzednie zajęcie

Degustacja „w ciemno”

Następne zajęcie
Prawidłowa dieta Prawidłowa dieta
 • Gra
  Gra
 • duration
  30 min
 • W domu
  W domu
 • years
  3-6 lat
 • heart
  5 / 5

Nie oceniaj jedzenia po wyglądzie! Spróbuj zrobić z dziećmi test jedzenia z zawiązanymi oczami: pozwól im dotknąć, powąchać i próbować różnego rodzaju pokarmów oraz zgadnąć, co jedzą. To jeden ze sposobów, aby urozmaicić ich menu. Mogą być zaskoczone tym, co im zasmakuje!

Degustacja „w ciemno”
Degustacja „w ciemno”

Wszystko czego potrzebujesz to:
- różne rodzaje jedzenia
- miski
- opaska na oczy

Oto zalecenia, które należy przeczytać dziecku...

Degustacja - krok 1

Step 1: Wraz z mamą lub tatą poszukaj w kuchni różnych produktów spożywczych. To również dobra okazja, żeby wykorzystać wszystkie resztki produktowe. Możesz użyć marchewek, chleba, bananów, jabłek, czekolady, migdałów itp. Wszystko zależy od Ciebie – nie bój się eksperymentować! Następnie połóż wszystkie znalezione produkty na różnych talerzykach.

Degustacja - krok 2

Step 2: Zasłoń oczy chustką i nie podglądaj!

Degustacja - krok 3

Step 3:Poproś dorosłego, żeby dał Ci wybrany produkt. Dotknij go i zgadnij, co to jest. Powąchaj ten produkt – czy pachnie słodko, gorzko, a może ostro? Czy wiesz już, co to jest? Jeśli nie odgadłeś za pierwszym razem, będziesz mieć jeszcze szansę. Nie zapomnij spróbować każdego produktu. Niektóre z nich będą Ci smakować, inne niekoniecznie – nie przejmuj się tym.

Degustacja - krok 4

Step 4:Starsze dzieci mogą spróbować trochę trudniejszej zabawy. Poproś dorosłego, by położył na talerzyku 3 różne rodzaje sera, żebyś mógł odgadnąć, który jest który. Albo użyj ugotowanego jedzenia (np. pieczonych ziemniaków), z którym też nie pójdzie tak łatwo. A po zabawie może warto użyć wszystkich resztek, żeby stworzyć swoje własne danie – niespodziankę?

Nadal masz ochotę na zabawę? Odkryj mnóstwo innych aktywności!