Poprzednie zajęcie

Dobre maniery na całym świecie

Następne zajęcie
Wyrażanie siebie Wyrażanie siebie
 • Gra
  Gra
 • duration
  30 min
 • W domu
  W domu
 • years
  4-6 lat
 • heart
  5 / 5

Aby rozwinąć samodzielność, Twoje dziecko musi być świadome otaczającego je świata oraz różnorodności kultur i języków. Oto jeden ze sposobów rozwijania takiej świadomości – przyporządkowanie do flagi danego kraju lokalnych zwrotów „dzień dobry” i „dziękuję”.

Dobre maniery na całym świecie
Dobre maniery na całym świecie

Jedyne, czego potrzebujesz, to: flamastry, arkusze papieru, nożyczki, długopisy, taśma klejąca.

Oto zalecenia, które należy przeczytać dziecku...

Krok 1: Wybierz i narysuj flagi kilku krajów – na przykład Francji, USA, Japonii, Brazylii i Niemiec. Hej, a może wymyślisz flagę krainy, w której mieszka Danonek?

Krok 2: Teraz z pomocą dorosłego sprawdź, jak powiedzieć „dzień dobry” i „dziękuję” w językach tych krajów – i nie zapomnij wymyślić wersji dla krainy Danonka! Czy któreś z nich brzmią podobnie do polskiego? Spróbuj je wymówić! Zapisz słowa „dzień dobry” i „dziękuję” w różnych językach na małych karteczkach – to zadanie dla starszego dziecka lub dorosłego! Rodzicie mogą po prostu wymówić słowa, jeśli dziecko jest młodsze i nie umie jeszcze czytać.

 

 

 

Krok 3: Przyklej kawałki taśmy klejącej z tyłu wszystkich karteczek, na których są narysowane flagi.
Krok 4: Przyklej flagi do stołu, a do flag przyklej odpowiednie słowa. Jeśli masz mapę świata, przyporządkuj flagi do odpowiednich krajów, powtarzając „dzień dobry” i „dziękuję” w języku danego kraju. Byłoby świetnie odwiedzić kiedyś te kraje i zrobić użytek ze słów, których się nauczyłeś. Jeśli to się nie uda, nie ma problemu: może Twoi rodzice mogą Ci opowiedzieć o każdym z krajów, których flagi przygotowałeś?

 

Nadal masz ochotę na zabawę? Odkryj mnóstwo innych aktywności!