Poprzednie zajęcie

Radzenie sobie z gniewem: Jak nazwać złe emocje

Następne zajęcie
Wyrażanie siebie Wyrażanie siebie
 • Rękodzieło i rysowanie
  Rękodzieło i rysowanie
 • duration
  30 min
 • W domu
  W domu
 • years
  3-6 lat
 • heart
  5 / 5

Dzieci często nie rozumieją emocji, które odczuwają. Poprzez tworzenie rysunków lub lalek, które symbolizują te emocje, pozwolisz maluchom nazwać uczucia takie jak gniew i smutek, a ponadto zrozumieć, że są to tylko stany przejściowe i zmienić je na bardziej komfortowe uczucia. Może to być również pomocne, aby kształtować odpowiednie zachowania, na przykład pozostawanie w spokoju także w trudnych chwilach.

Radzenie sobie z gniewem: Jak nazwać złe emocje
Radzenie sobie z gniewem: Jak nazwać złe emocje

Potrzebujesz:
- dużej, białej kartki papieru
- nożyczek
- mazaków

Oto zalecenia, które należy przeczytać dziecku...

Radzenie sobie z gniewem - krok 1

Krok 1: Wytnijcie prostokąty z papieru. W czasie wycinania zapytaj dziecko o niezbyt miłe uczucia.

Radzenie sobie z gniewem - krok 2

Krok 2: Użyjcie wyobraźni, żeby wymyślić, jak każde z nazwanych uczuć powinno wyglądać, i narysujcie je na karteczkach. Układ brwi i ust pomoże wyrazić silne emocje. Odwrócony uśmiech staje się grymasem złości itd.

Radzenie sobie z gniewem - krok 3

Krok 3: Mama lub tata mogą pokazać Ci te karteczki, kiedy nagle zareagujesz na coś, co dzieje się w domu. Czy potraficie powiedzieć, która z postaci ma taką samą minę jak Wy? Jeżeli nie macie karteczek pod ręką, możecie po prostu porozmawiać o tych uczuciach. Mama lub tata mogą powiedzieć Ci, co odczuwają inne osoby.

Radzenie sobie z gniewem - krok 4
Krok 4: Kiedy uczucie zostało już nazwane, a dziecko identyfikuje się z postacią, mama lub tata mogą powiedzieć Ci, że rozumieją, jak się czujesz. Możesz następnie spróbować poradzić sobie z tymi uczuciami samodzielnie, być może robiąc głęboki wdech, aby trochę się uspokoić. W jaki sposób teraz się czujesz?
 

 

 

Nadal masz ochotę na zabawę? Odkryj mnóstwo innych aktywności!