Poprzednie zajęcie

Spraw, że sprzątanie z dziećmi będzie łatwe

Następne zajęcie
Prawidłowa dieta Prawidłowa dieta
 • Rękodzieło i rysowanie
  Rękodzieło i rysowanie
 • duration
  30 min
 • W domu
  W domu
 • years
  3-6 lat
 • heart
  5 / 5

Obowiązki domowe nie muszą być trudne i nudne. Poprzez to ćwiczenie pokażesz dzieciom, że sprzątanie może być ciekawe. Może ono również stanowić wspaniałe wspólne przeżycie. Prosta tabelka na lodówce pomoże ustalić, czyja teraz kolej - na przykład w poniedziałek kolej na mamę, we wtorek na Anię i tak dalej. Aby było jeszcze zabawniej, można ustalić określone reguły gry (na przykład można pominąć swój dzień, ale za to w następnym tygodniu trzeba będzie wykonać te same obowiązki 3 razy – i do tego są nagrody!

Spraw, że sprzątanie z dziećmi będzie łatwe
Spraw, że sprzątanie z dziećmi będzie łatwe

Potrzebujesz tylko:
- grubego papieru albo kartonu (dużego i mniejszego kawałka)
- linijki
- kolorowych mazaków
- nożyczek
- masy mocującej

Oto zalecenia, które należy przeczytać dziecku...

Sprzątanie - krok 1

Krok 1: Na dużym arkuszu kartonu narysuj tabelę z 7 dniami tygodnia.

Sprzątanie - krok 2

Krok 2: Wytnij z papieru małe prostokąty i ozdób je jasnymi kolorami – każdy dla jednego członka rodziny. Nie zapomnij, że rodzice też będą mieli swoje obowiązki!

Sprzątanie - krok 3

Krok 3: Wytnij mniejsze kształty i narysuj na nich gwiazdki lub uśmieszki. Będziesz je dostawać za dobrze wykonaną pracę.

Sprzątanie - krok 4

Krok 4: Przyklej wielorazową taśmę przylepną z tyłu kartek każdej z osób i przyklej każdą z nich do jednego dnia tygodnia. Kiedy Danonek jest przyklejony do poniedziałku, jego obowiązkiem jest sprzątać ze stołu w poniedziałek. Ktokolwiek znajduje się na wtorku, ma wtedy dyżur, i tak dalej. Następnie przyklej tabelę w widocznym miejscu – może na drzwiach lodówki?

Sprzątanie - krok 5

Krok 5: Kiedy dobrze wykonasz swoje zadania, dostaniesz buźkę z uśmieszkiem. Spisz się naprawdę doskonale lub zgłoś się na ochotnika, aby wykonać dodatkową pracę, której nie ma w tabelce – możesz w ten sposób zyskać gwiazdkę! Dobra robota! Pod koniec tygodnia sprawdź, ile uśmieszków i gwiazdek udało Ci się zdobyć w tym tygodniu. Aby ćwiczenie było jeszcze bardziej zabawne, możesz popracować w rytm muzyki? Może nawet wymyślisz własne piosenki, które będziesz śpiewać podczas wykonywania prac domowych.

Nadal masz ochotę na zabawę? Odkryj mnóstwo innych aktywności!