Wyrażanie siebie Wyrażanie siebie
 • Występy
  Występy
 • duration
  30 min
 • W domu
  W domu
 • years
  3-6 lat
 • heart
  5 / 5

Małe dzieci są naturalnie centrum swojego własnego wszechświata i rzadko wybiegają myślami poza własne zachcianki i potrzeby. Odwrócenie ról jest dobrym sposobem na nauczenie ich spojrzenia z innej strony i dostrzegania potrzeb innych osób, a także radzenia sobie z własnymi stanami emocjonalnymi. Co więcej, dzieci uwielbiają, kiedy rodzice siadają z nimi na podłodze, aby się bawić, patrząc na świat z ich punktu widzenia. Zamieszczamy tutaj kilka zabawnych, a równocześnie edukacyjnych porad mówiących, jak to zrobić.

Zamiana ról
Zamiana ról

Do tej zabawy potrzebujesz tylko:
- dorosłego
oraz
- dziecka!

Naucz swoje dzieci spojrzenia z innej strony i dostrzegania potrzeb innych osób, a także radzenia sobie z własnymi stanami emocjonalnymi.
W czasie drzemki: Maluch może utulić mamę lub tatę do snu na popołudniową drzemkę. Drugi rodzic może pomóc, np. upewniając się, że śpiąca osoba jest dokładnie przykryta kocykiem.
Wybuchy złości: Mama lub tata mogą trochę naśladować ataki złości swoich pociech. To bardzo użyteczna technika rozbrajania złości i używania humoru w trudnej sytuacji. Wygrywanie i przegrywanie – kiedy dziecko wygra w jakąś grę, rodzic pokazuje, jak bardzo jest tym zmartwiony, że dziecko zawsze wygrywa! Dziecko będzie śmiać się z dorosłego, który „nie umie przegrywać”, a ponadto będzie przeżywać ważne doświadczenie zwycięstwa.
Wychodzenie z domu – jeżeli dziecko niechętnie wychodzi z domu, na przykład w weekendy, rodzice powinni odegrać rolę, w której to oni nienawidzą wychodzić. Dziecko z ochotą pokaże im wówczas, co trzeba zrobić!
Czas na pójście do łóżka: osoba dorosła udaje, że boi się pójść spać. Przekonaj się, jak zabawnie maluch będzie ją uspokajać! Ćwiczenie to sprawi również, że dziecko będzie czuć się w łóżku bezpieczniej.

Pamiętaj, aby bawić się w tego rodzaju gry polegające na odgrywaniu ról wyłącznie, kiedy sytuacja jest spokojna!

Nadal masz ochotę na zabawę? Odkryj mnóstwo innych aktywności!